What's New Page

Contact Page

Favorite Links

TRIFYLLARA

Για 25η φορά στην ιστορία του ο Παναθηναϊκός θα δώσει το παρών στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος μετά την νίκη-πρόκριση σε βάρος της ΑΕΚ με 1-0 στα Ανω Λιόσια στη ρεβάνς του 2-2 του πρώτου αγώνα. Ο Παναθηναϊκός στημένος έξυπνα και παρά τα προβλήματα που παρουσιάστηκαν στη διάρκεια του αγώνα με τους τραυματισμούς των Σανμαρτεάν και Κωνσταντίνου, πήρε πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό αποτέλεσμα, την νίκη. Το γκολ που έκανε τη διαφορά σημείωσε μόλις στο ένατο λεπτό ο Γιάννης Γκούμας με κεφαλιά σε κόρνερ του Μινχ (δείτε το γκολ σε βίντεο). Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γκονζάλες είχε σουτ στο κάθετο δοκάρι αφού πρώτα εξουδετέρωσε με προσποίηση τον Σωτήρη Λυμπερόπουλο.Ο Παναθηναϊκός που εμφανίστηκε για πρώτη φορά σε τελικό το 1940, θα δώσει το παρών στον τελικό για 25η φορά και για πρώτη μετά από πέντε χρόνια. Στις προηγούμενες 24 παρουσίες του, κατάφερε τις 15 φορές να πάρει το τρόπαιο.

ΑΕΚ: Σ.Λυμπερόπουλος, Καψής (86’ Ναλιτζής), Ποπόφ, Κατσουράνης, Κρέεκ, Ζαγοράκης (56’ Μόρας), Πέτκοφ (73’ Ιβιτς), Λάκης, Τσιάρτας, Οκκάς, Ν.Λυμπερόπουλος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ: Χαλκιάς, Σεϊταρίδης, Κωνσταντινίδης, Γκούμας, Μόρις, Μπασινάς, Μινχ, Μικάελσεν, Σανμαρτεάν (45’ Σαπάνης), Κωνσταντίνου (46’ Γκονζάλες), Ολισαντέμπε (70’ Ντέμπα-Νιρέν).

Διαιτητής: Ζωγράφος

Κίτρινες: Σεϊταρίδης, Ν.Λυμπερόπουλος, Σαπάνης, Πέτκοφ, Χαλκιάς

This page is written in Greek (the only page in the whole site.

If you can't understand what I'm writing right-click the page then select kodikopoihsiand then unicode. The page will renew with the new selection which will allow you to read the text